Jak zapobiegać odparzeniom pieluszkowym u dziecka?

Jak zapobiegać odparzeniom pieluszkowym u dziecka?

Niezbędnym elementem wyprawki noworodków są pieluszki. Dopóki dziecko nie nauczy się korzystać z toalety, zwykle do 3 roku życia. Większość dzieci w pewnym momencie życia doświadcza odparzenia pieluszkowego, jest to problem skórny, który rozwija się w obszarze pod pieluchą niemowlęcia. Skłonność do rozwoju wysypki pieluszkowej zwykle ustępuje, gdy dziecko nauczy się korzystania z toalety. Jak łagodzić odparzenia? Czy są jakieś preparaty, które ukoją delikatna skórę dziecka? 

Jak leczyć odparzenia pieluszkowe?

krem na odparzenia dla niemowląt

Kluczem do zapobiegania odparzeń jest utrzymywanie obszaru pieluchy dziecka tak czystym, chłodnym i suchym, jak to tylko możliwe.

Należy często zmieniać dziecku pieluchę oraz unikać chusteczek dla niemowląt, które często zawierają alkohol lub substancje zapachowe- mogą być drażniące. Po zmianie pampersa trzeba o czyść skórę ciepłą (nie gorącą) wodą i bardzo łagodnym mydłem. Bardzo dobrze jest pozwolić dziecku chodzić bez pieluchy, jeśli to możliwe, aby powietrze wysuszyło skórę. Warto umieścić dziecko na otwartej pieluszce podczas drzemki. ( Należy sprawdzić pieluchę wkrótce po zaśnięciu dziecka i wymienić ją, jeśli jest mokra. Niemowlęta często oddają mocz zaraz po zaśnięciu.) Można nałożyć maść lub krem na odparzenia dla niemowląt na narażony obszar przed założeniem nowej pieluchy. Nie warto używać kremów zawierających kwas borowy, kamforę, fenol, salicylan metylu lub nalewkę z benzoesu. Te chemikalia mogą być szkodliwe. Jeśli odparzenie wydaje się być spowodowana infekcją Candida, trzeba skontaktować się z lekarzem. Może być konieczne zastosowanie kremu przeciwgrzybiczego lub leku.

Czy można zapobiegać lub unikać odparzeń?

W wielu przypadkach wysypki pieluszkowej można uniknąć lub jej całkowicie zapobiec.  Co warto zrobić, aby uchronić dziecko przed odparzeniami?

  • Często sprawdzać pieluchę dziecka i zmieniać ją, gdy tylko jest mokra lub zabrudzona.
  • Pozwolić skórze dziecka całkowicie wyschnąć przed założeniem kolejnej pieluchy.
  • Zakładać pieluchy luźno, aby umożliwić przepływ powietrza.
  • Nie pozwolić, aby samoprzylepne plastry przykleiły się do skóry dziecka.
  • Myć ręce przed i po zmianie pieluchy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków, które mogą powodować infekcje.
  • Niektóre dzieci często mają odparzenia. Można nakładać maść barierową przy każdej zmianie pieluszki, aby zapobiec podrażnieniom. Produkty takie jak krem na odparzenia dla niemowląt to dobry wybór.
  • Nie używać proszków, takich jak skrobia kukurydziana lub puder dla niemowląt, na pupę dziecka. Wdychany proszek może podrażniać ich płuca.

W skrajnych przypadkach odparzenia mogą powodować bolesne pryszcze, pęcherze lub inne rany na obszarze genitaliów dziecka. Jeśli odparzenie zostanie zainfekowane, może stać się jaskrawoczerwone, a skóra może puchnąć. Małe czerwone plamy  mogą rozprzestrzeniać się poza główną część wysypki, nawet poza obszarem pieluchy. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, szczególnie jeśli chodzi o małe dzieci i niemowlęta, to właśnie u nich skóra jest najdelikatniejsza.